Як навчити дитину визначати час за годинником?
Дорослі вже дуже звикли до поняття часу, забувши про те, що воно абстрактно, не відчутно. Тому батькам іноді буває складно прищепити своєму чаду пунктуальність, навчити його вибудовувати послідовність справ, дотримуватися режиму дня, робити що-то до потрібного моменту і швидко. Усвідомлення часу приходить не відразу. Перше, що помічає малюк — це зміна день-ніч. Поступово дитина знайомиться зі зміною сезонів року, дізнається, що таке місяць, тиждень.
Коли знайомити дитину з годинником?
Сьогодні людини все більше оточують електронні гаджети, які легко дозволяють визначити поточний момент. Але такі моделі не підходять для того, щоб пояснити дитині поняття протяжності часу. Для малюка електронні годинник — це просто набір цифр. Тому для навчання краще застосувати класичну модель з круглим циферблатом і стрілками.
Навчити дитину визначати час за годинником можна у віці 5-7 років. Для цього малюк уже повинен володіти деякими знаннями:
- володіти рахунком до 60;
- з одного погляду розрізняти цифри і числа від 1 до 12;
- вміти писати числа;
- вважати через 5, десятками.
Перед першим знайомством з хронометражем обов'язково купіть настінні годинники для кімнати дитини. Малюк повинен звикнути до вигляду пристрою. Підберіть виріб з великими стрілками і цифрами. Є велика ймовірність, що нащадка залучать великі 3d-годинник.
З чого почати?
Починайте пояснення з основних відрізків часу. Можна відштовхнутися від глобальних величин: рік, місяць, переходячи на тижні, дні. Пояснити, чому в добі 24 години, чому циферблат, поділений на 12 годин. Покажіть малюкові пристрій, всі його елементи. Нащадок повинен розуміти, що таке стрілки, навіщо вони потрібні. Це допоможе визначати години і хвилини. Також не забудьте пояснити напрям «за годинниковою стрілкою».
Для кращого запам'ятовування і освоєння малюйте разом з дитиною годинник на аркушах. Стрілки можна замінити олівці різної довжини. Спочатку давайте вправи на розпізнавання години. Дитина поступово навчиться визначати, коли пристрій показує рівно 3, 6, 8, 12 годин. Важливо проговорювати з нащадком показання хронометрів, давати йому покрутити стрілки. Для закріплення матеріалу запитуйте протягом дня скільки часу.
Як тільки дитина почала орієнтуватися по годинах, вводите хвилинний покажчик. Важливо, щоб дитина звикла до нього, навчилося розрізняти. Перші вправи повинні стосуватися розташування хвилинної стрілки, що показує годину або його половину. Потім можна переходити на відрізки в 5-10 хвилин.
Ігри на визначення часу
Всі діти прекрасно засвоюють будь-яку інформацію в іграх. Тому ігрова форма занять найкраще допоможе батькам навчити дитину визначати час за хронометрам. Грати можна всією сім'єю або зібрати кілька друзів, які теж знайомляться з часом. Для кожного учасника потрібно створити циферблат. Це може бути коло на простому аркуші паперу або кольоровому картоні. Цифри можна написати або використовувати відповідні наклейки.
Рекомендуємо, щоб малюк брав участь у створенні ігрового циферблата, щоб закріпити знання. Дитина повинна запам'ятати, як розташовуються числа на циферблаті. На окремих картках крупно пишемо значення часу. Використовуйте прості і складні приклади: 12:00, 18:47.
- Для першого варіанту гри ведучий піднімає картку, а діти вибудовують відповідні свідчення на своїх ігрових циферблатах. Найшвидший гравець отримує фішку.
- Інший формат: встановлюємо час з карток, а дітям пропонується визначити годинник і хвилини, потім знайти потрібну картку з набору.
Для ускладнення першого варіанту гри ведучий піднімає картку, просить учасників показати на циферблаті, скільки настане час, якщо додати або відняти, наприклад, 15 хвилин. Подібні завдання можна давати малюкові протягом дня, просячи сказати скільки зараз часу або скільки будуть показувати хронометри через n-ний проміжок часу.
Сподіваємося, що цей матеріал допоможе вам навчити малюка розуміти час, а може наштовхне на інші нові ідеї.
- Великі 3D-годинник. Годинник-наклейкиОсновні критерії вибору великих настінних годинників. Особливості 3Д-годин. Способи монтажу годин на стіну.Повна версія статті
- Роль часу та годин в житті людиниЗ епохи перших карбів на дереві змінилося багато чого – і не тільки в плані конструкції і різновидів хронометрів, але і в самому ставленні людей до часу.Повна версія статті